• İGA - 3. Havalimanı

  İGA - 3. Havalimanı

  İstanbul 3. Havalimanı

 • İGA - 3. Havalimanı

  İGA - 3. Havalimanı

  İstanbul 3. Havalimanı

 • Tem Otoyolu

  Tem Otoyolu

  Tem Otoyolu - Seyrantepe

YAPIM YÖNTEMİ DETAYLARI

Zemin cinsine göre seçilmiş olan malzeme ve ekipman ile projeye uygun imalat başlar.

Delgi
Ankraj delgisinde darbeli, rotary ve her ikisinin de birlikte uygulandığı yöntemler kullanılır.

Rotary Delgi Yöntemi
Makinenin verdiği baskı ve dönme kuvveti tijler veya auger ile bunların ucunda bulunan kaya veya kil matkabına aktarılarak delme işlemi yapılır. Dolgu malzemesi ihtiva eden veya yeraltı suyu altında bulunan zeminlerde delgi esnasında yıkıntıyı önlemek için muhafaza borusu kullanılır.

Darbeli Delgi Yöntemi
Bu yöntem sert kaya niteliğindeki zeminlerde kullanılır. İki tür uygulaması vardır. Biri makinenin kafasına (Top Hammer ), diğeri ise deliğin dibinde (Down The Hole) çalışan çekiçle darbe elde edilerek, zeminin kırılmasını ve öğütülmesini sağlamaktadır. Her iki yöntemde de, delginin; başından sonuna kadar kullanılan basınçlı hava, tasarrubatın devamlı olarak deliğin cidarı boyunca dışarıya çıkmasını sağlamaktadır.

Top –Hammer Kullanılarak Geçici Kılıf Borulu Delgi Yöntemi
Bu yöntem zemin tabakalarının kendini tutamayıp yıkılması, dökülmesi ve kaliteli bir ankraj yapımına izin vermemesi durumunda uygulanır. Geçici kılıf borular top hammer kullanılarak çakılır, çekilir. Top hammer yöntemine alternatif olarak özel adaptör kullanılarak delme ve aynı anda kılıf boru sürme işlemi yapılır.
Yine kendini tutamayan bloklu ve yeraltı suyu içeren zeminlerde havalı ve sulu delme yöntemleri ile geçici kılıf boru kullanılarak ankraj imalatı yapılmaktadır.

trenfrdeites